Význam doteku- masáží pro děti

Když se dítě poraní  nebo potřebuje uklidnit, obvykle bolest zmírníme nebo i odstraníme hlazením, třením, či hnětením, což jsou vlastně základní masérské hmaty.

Proto masáž  patří k nejstarším léčebným prostředkům na světě.

Zmínky o masážích jsou podle archeologických nálezů doloženy už někdy mezi lety 2700 a 2000 př. n. l. v Číně.
Hieroglyfy, nalezené v egyptských hrobkách, datované k roku 2300 př. n. l., zobrazují, jak lékaři svými dlaněmi třou ruce a nohy. V zimě 1873–1874 byl v egyptském Luxoru nalezen Ebersův papyrus datovaný asi do roku 1550 př. n. l. Jeho text obsahuje medicínské poznatky a léčebné postupy užívané tehdejšími lékaři a masáž je zde popsána jako prospěšný léčebný prostředek (čerpáno z wikipedia.org).

Masáže jako léčebný dotek jsou přirozené všem kulturám.

Dotyk je jedním ze smyslů, kterým komunikujeme se svým dítětem a to ještě před narozením.

Od prvních dnů plod vnímá rozpoložení maminky. Cítí tlukot jejího srdce. Uvnitř ní se vyvíjí nový život, človíček, osobnost, která přirozeně touží po lásce.

Proto právě dotykem na bříško, hlazením bříška, zpíváním a laskavým mluvením dáváme dítěti najevo, že o něj stojíme, že se na něj těšíme, že je v bezpečí a milované.

A přijde porod

Děťátko se těší až pozná svoje rodiče. Až pozná ty, kdo ho přes bříško hladili a konejšili.

Najednou se ale ocitne v obrovskám světě plném hluku, světla a zimy. Někdy mu není ani umožněno, aby bylo těsně po porodu položeno na maminčino tělo, aby znovu slyšelo tlukot jejího srdce, které ho tak ukliňovalo.

A tak se v důsledku stresů, špatného ovzduší a nekvalitních potravin, nedostatku odpočinku a složitých rodinných vztahů, těžkých a dlouhých porodů nebo císařských řezů  stává,

že se děti rodí se zvýšeným nebo sníženým svalovým napětím nebo s lehkými mozkovými disfunkcemi.

Naše dítě  vnímá všechno.

Naše dítě nás potřebuje.

Proto je po narození dotek pro dítě, ale i pro maminku tak důležitý. Dotekem navazujeme vztah, napojujeme se i fizycky.

V prvních dnech a týdnech je pro miminko důležitý jemný dotek – hlazení, kdy ho maminka hladí od hlavičky,
důlů k ručickám či nožičkám. Nebo si jen představuje jeho energetické tělo a pár centimentrů od fyzického těla miminko pomalu, nežně a s úsměvem hladí.

 

Já jsem ani jedno ze svých dětí nemohla kojit. Můj syn se po velmi dlouhém a těžkém porodu narodil císažským řezem. Na tělo mi byl položen až po dlouhých hodinách, kdy jsem stále spala po celkové narkóze a nic z toho si nepamatuji. Vážil 4,70 kg a v prvních dnech jsem ho ani neunesla.

Měla jsem ale štěstí, že jsem se masážím věnovala už před narozením dětí a že jsme si nedostatek prvních kontaktů později vynahrazovali jinak.

Masáží jsme pomáhali bolavým bříškům. Také jsme pomocí doteků zmírňovali atopický exém. Rozvolňovali jsme svalová napětí. Léčila jsem si ale i svoje duševní zranění způsobená těžkými porody. Trpěla jsem tím, že svoje děti nemůžu kojit, že jsem zklamala, selhala.

Masáže – dotyky – mi tak pomohli, najít zase cestu k sobě i ke svým dětem.

Naše děti jsou už větší, ale masírování milují pořád stejně. A já jsem vděčná, že mi dovolí, projevit jim tímto způsobem lásku.

Protože právě naše láska a trpělivost jsou mnohdy nejmocnějším lékem, který odstraní psychycké i fyzické potíže.

Masáže pomáhají

  • Uvolňují toxiny z kloubů, svalů a tkání
  • Uvolňují bolet svalů a kloubů
  • Podporují motorický vývoj
  • Pomáhá s trávením a ulevují od bolestí bříška
  • Zvyšují schopnost přijímání živin
  • Uvolňují energetické blokády, napětí v těle se uvolňuje
  • Zvyšují cirkulaci krve a lymfy
  • Posilují nervový systém a imunitu
  • Zklidňují – děti se učí relaxovat – lépe usínají, lépe se soustředí
  • Učí relaxovat i rodiče, kteří se plně věnují jen dítěti

Přeji vám mnoho zázraků s masážemi – léčivými dotyky – u vás i vašich dětí a budu ráda, když si přečtete další články na toto téma, které pro vás chystám.

O tom, jak se na masáž připravit, a kdy masáž neprovádět si můžete přečíst tady https://petrabartosova.cz/priprava-na-masaz/

Připravuji pro vás čtení o tom,  jak namasírovat svoje miminko nebo vašeho bolavého školáka.

 

 

 

 

Petra Bartošová
Oleje, vůně a výroba svíček jsou mojí vášní, stejně jako léčivé dotyky, které se staly součástí mého  života. Pomáhám maminkách, které nemůžou z jakéhokoliv důvodu kojit, najít řešení, jak se sblížit a spojit se, se svým dítětem. Poskytuji jim duševní podporu a vedu je k nalezení jejich síly. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.